Share:

U okviru projekta: “Jačanje kapaciteta institucije Ombudsmena za ljudska prava za borbu protiv diskriminacije“ u Livnu je održan Okrugli stol i obuka

U utorak, 11. prosinca 2018. godine u Hotelu B&M u Livnu održan je Okrugli stol o temi „Suradnja sa institucijom Ombudsmenom za ljudska prava: implementacija preporuka i koordinacija aktivnosti“. Obuka o zaštiti od diskriminacije za relevantne javne institucije i civilno društvo, uz sudjelovanje institucije Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine održana je danas, 12. prosinca 2018. godine u Hotelu B&M u Livnu.

Predavač Okruglog stola i obuke bila je stručna suradnica institucije Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine, Fatima Račić i stručna suradnica institucije Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine, Irma Salčin, a sudjelovali su predstavnici Ministarstva rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih Hercegbosanske županije, Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije, predstavnici centara za socijalni rad u Hercegbosanskoj županiji i predstavnici  MIO-PIO Hercegbosanske županije.

Predavači su prezentirali  preventivno djelovanje i ulogu institucije Ombudsmena u prevenciji kršenja ljudskih prava, te preporuke Ombudsmena i njihovo provođenje. Sudionici su imali priliku upoznati pojam i vrstu diskriminacije, primjenu Zakona o zabrani diskriminacije u BiH, a među ostalim, sudionici su iznosili iskustva u radu i s radom institucija Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine

Cilj Okruglog stola i obuke je jačanje kapaciteta institucije Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine u sprječavanju i borbi protiv diskriminacije, kao i poticanje suradnje institucije Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine javnih ustanova i nevladinih organizacija u borbi protiv diskriminacije. Uspostavljanje izravnog kontakta između Institucije Ombudsmena i javnih institucija, kako bi u određenim situacijama predstavnik nadležne institucije mogao stupiti s institucijom Ombudsmena da bi se osiguralo lakše postupanje.

 

 

Share:

U Tomislavgradu održano sportsko natjecanje učenika srednjih škola s područja Hercegbosanske županije

U organizaciji Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije danas, 30. studenoga 2018. godine u Tomislavgradu održano je sportsko natjecanje učenika srednjih škola s područja Hercegbosanske županije.

Natjecanje se održavalo u sportskoj dvorani Osnovne škole „Ivan Mažuranić“, u dvorani Srednje strukovne škole i Gradskoj sportskoj dvorani u Tomislavgradu.

Učenici i učenice natjecali su se u nogometu (muškarci), košarci (muškarci), košarci (žene) i odbojci (žene). Sudjelovalo je 30 ekipa s ukupno 300 učenika.

U muškoj konkurenciji u nogometu najbolja je bila ekipa Gimnazije Livno. Drugo mjesto osvojila je SSŠ „Silvija Strahimira Kranjčevića“ iz Livna. a treće mjesto Srednja ekonomska škola Livno iz Livna.

U muškoj konkurenciji u košarci prvo mjesto osvojila je ekipa Srednje škole „Drvar“ iz Drvara. Drugo mjesto pripalo je učenicima SSŠ iz Tomislavgrada, a treće mjesto osvojila je  Gimnazija  „Marka Marulića“ iz Tomislavgrada.

U konkurenciji učenica u košarci na prvom mjestu se našla ekipa Gimnazije iz Livna. Drugo mjesto pripalo je učenicama SSŠ „Silvija Strahimira Kranjčevića“ iz Livna, a treće mjesto učenicama Gimnazije  „Marka Marulića“ iz Tomislavgrada.

U odbojci za žene najuspješnije su bile učenice livanjske gimnazije, drugo mjesto osvojile su učenice Srednje ekonomske škole Livno iz Livna, a treće mjesto SSŠ „Silvija Strahimira Kranjčevića“ iz Livna.

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije osiguralo je financijska sredstva za održavanje ovog natjecanja, uključujući i besplatan prijevoz učenika.

Svim ekipama uručene su zahvalnice za sudjelovanje u natjecanju, a ekipama koje su osvojile prva tri mjesta dodijeljeni su pehari i diplome kao i druge prigodne nagrade.

Ovim natjecanjem završeno je ovogodišnje sportsko natjecanje osnovnih i srednjih škola s područja Hercegbosanske županije.

 

 

Share:

Krenuo program besplatnog predškolskog odgoja u HBŽ

 Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije obavještava kako je u utorak 27. studenog 2018. godine krenuo program besplatnog predškolskog odgoja u našoj županiji.Program će se realizirati u trajanju od 6 mjeseci, 4 radna dana u tjednu, u dnevnom trajanju od 3 sata (ukupno 300 sati) u svim općinama naše županije.

U projekt je uključeno oko 320 djece, raspoređenih u 19 skupina. Prednost prilikom upisa su imala djeca s poteškoćama u razvoju i djeca iz obitelji u stanju socijalne potrebe. U programu su angažirane 22 odgajateljice.

Ministarstvo već šestu godinu za redom provodi navedeni projekt i svakom djetetu omogućava predškolski odgoj, te smo jedina županija u kojoj se izvodi ovakva vrsta nastave, a isti se realizira uz partnerstvo Vlade Hercegbosanske županije i UNICEF-a u BiH.

Share:

Obavijest o održavanju natjecanja učenika srednjih škola s područja Hercegbosanske županije

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije i ove godine organizira sportsko natjecanje učenika srednjih škola s područja Hercegbosanske županije. Natjecanje će se održati u petak, 30. studenog 2018. godine u Tomislavgradu s početkom u 9 sati, a učenici će se natjecati u sljedećim sportovima i na sljedećim lokacijama:

  • Nogomet – muškarci (Gradska sportska dvorana Tomislavgrad),
  • Košarka – muškarci (OŠ „Ivana Mažuranića“ Tomislavgrad),
  • Košarka – žene (OŠ „Ivana Mažuranića“ Tomislavgrad),
  • Odbojka – žene (Srednja strukovna škola Tomislavgrad).

Za sve škole koje imaju prijavljene ekipe za ovo natjecanje bit će osiguran prijevoz, a najuspješnijim ekipama bit će uručene prigodne nagrade.

Share:

Održano sportsko natjecanje učenika osnovnih škola Hercegbosanske županije

Danas, 23. studenog 2018. godine u Livnu održano je sportsko natjecanje učenika osnovnih škola Hercegbosanske županije u koje je organiziralo Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa.

Učenici su se natjecali u nogometu (muškarci), košarci (muškarci), košarci (žene) i odbojci (žene).

U natjecanju učenica u odbojci najbolja je bila ekipa OŠ „Ivana Gorana Kovačića“ iz Livna, drugo mjesto zauzela je OŠ „ fra Lovro Karaula, dok su treće mjesto osvojile odbojkašice OŠ “Kupres“ iz Kupresa.

U nogometu prvo mjesto osvojila je OŠ „Ivana Mažuranića“ iz Tomislavgrada, drugo mjesto pripalo je OŠ “fra Miroslava Džaje” iz Kupresa, a treće OŠ „Ivana Gorana Kovačića“ iz Livna.

U muškoj konkurenciji u košarci najbolja je bila ekipa OŠ „ fra Lovro Karaula“, drugo mjesto osvojila je OŠ „Ivana Gorana Kovačića“ iz Livna, dok je treće mjesto pripalo OŠ “Drvar” iz Drvara

U košarci za žene prvo mjesto pripalo je OŠ „ Ivana Mažuranića“ iz Tomislavgrada, drugo mjesto osvojila je OŠ “ Stjepana Radića“ iz Prisoja, dok je treće mjesto pripalo košarkašicama OŠ „fra Lovro Karaula“ iz Livna.

U sportskom natjecanju  sudjelovalo je 28 ekipa iz svih osnovnih škola Hercegbosanske županije s ukupno 300 djece od 5. do 9 razreda. Najuspješnijim ekipama  uručene su prigodne nagrade.

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije osiguralo je financijska sredstva za održavanje ovog natjecanja, uključujući i besplatan prijevoz učenika.

 

Share:

Obavijest o održavanju natjecanje učenika osnovnih škola s područja Hercegbosanske županije

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije i ove godine organizira športsko natjecanje učenika osnovnih škola s područja Hercegbosanske županije. Natjecanje će se održati u petak, 23. studenog 2018. godine u Livnu s početkom u 9 sati, a učenici će se natjecati u sljedećim športovima i na sljedećim lokacijama:

– Nogomet – muškarci (Sportska dvorana „Dalibor Perković – Dali“ Livno),
– Košarka – muškarci (Srednja ekonomska škola Livno),
– Košarka – žene (Srednja ekonomska škola Livno),
– Odbojka – žene (OŠ „Fra Lovro Karaula“ Livno).

Za sve škole koje imaju prijavljene ekipe za ovo natjecanje bit će osiguran prijevoz i hrana, te će svim sudionicima biti uručene zahvalnice i prigodne nagrade, a najuspješnijim školskim ekipama bit će uručeni dresovi.

 

Share:

Obavijest roditeljima o održavanju roditeljskog sastanka

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije obavještava sve roditelje (skrbnike) koji su prijavili djecu na javni poziv za prijem i upis djece u okviru realiziranja projekta „Povećajmo mogućnost djeci u BiH za rano učenje“ da u utorak 27. studenog 2018. godine u 12:00 sati dođu na roditeljski sastanak na kojem će se s odgajateljicama dogovoriti o svim bitnim detaljima vezanim za početak projekta.

Isto tako, napominjemo roditeljima (skrbnicima) da navedenog dana ne dovode djecu.

Roditeljski sastanak bit će održan na sljedećim lokacijama:

– LIVNO: OŠ „ Fra Lovro Karaula“ Livno,Škola u Orguzu, Škola u Podhumu, Škola u Zabrišću.
– TOMISLAVGRAD: Gimnazija „Marka Marulića“ Tomislavgrad, Škola u Kongori, Škola u Šujici, Škola u Bukovici, Škola u Grabovici, Škola u Stipanićima.
– KUPRES: OŠ „ Fra Miroslava Džaje“ Kupres
– BOSANSKO GRAHOVO: OŠ „Grahovo“ Bosansko Grahovo
– DRVAR: OŠ „Drvar“ Drvar
– GLAMOČ: OŠ „Glamoč“ Glamoč

Share:

Objavljeni javni pozivi u okviru realizacije projekta „Povećajmo mogućnosti djeci u BiH za rano učenje“

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije obavještava sve zainteresirane roditelje (skrbnike) da će i ove godine nastaviti s realizacijom programa „Povećajmo mogućnosti djeci u BiH za rano učenje“.

Navedeni Program će biti realiziran u suradnji s UNICEF-om i općinama Hercegbosanske županije. Predviđeno je da se boravak s djecom realizira u trajanju od 6 mjeseci, 4 radna dana u tjednu u dnevnom trajanju od 3 sata (ukupno 300 sati) za djecu starosti od 4 do 6 godina (2013. i 2014. godište) pri čemu će prednost imati djeca s poteškoćama u razvoju i djeca iz obitelji u stanju socijalne potrebe. Upis i prijem djece je besplatan.

Ministarstvo je u svrhu realizacije navedenog programa uputilo dva javna poziva koja ostaju otvorena do 30. listopada i to:
 Javni poziv za prijem i upis djece u okviru realizacije programa „Povećajmo mogućnosti djeci u BiH za rano učenje“ i
– Javni poziv za prijem odgajatelja/odgajateljica u okviru realiziranja projekta „Povećajmo mogućnosti djeci u BiH za rano učenje“.

Navedeni javni pozivi i prijavni obrazac za upis djeteta dostupni su u rubrici natječaji/javni pozivi na službenoj web stranci Vlade Hercegbosanske županije http://www.vladahbz.com/javni-pozivi/

Share:

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije ponosno na svoje učitelje

Prije 24 godine, 5. listopada 1994. godine  prvi put je na inicijativu UNESCO-a obilježen Svjetski dan učitelja, a danas se prigodno obilježava diljem svijeta. Simbolično se jedan dan u godini odaje zasluženo priznanje svima vama koji s dnevnikom u rukama svakodnevno kreirate putove obrazovanja i odgoja naše djece. Časna je to i presudna djelatnost u društvu.

I ove godine ministarstvo će sve aktivnosti prosvjetara u Hercegbosanskoj županiji primjereno podržati. Zajedno smo u proteklom razdoblju realizirali projekte, obnavljali i gradili školske objekte, osuvremenjivali nastavni proces, radili na boljim rješenjima i uspostavi Zavoda za odgoj i obrazovanje. Danas, s ponosom, također zajedno, možemo reći, napravili smo dobar posao.

Učitelji, nastavnici, profesori, odgojitelji, stručni suradnici, svi u školama,  želim  vam sretan Svjetski dan učitelja. Hvala vam na ustrajnosti i nesebičnom kontinuiranom prenošenju znanja i iskustava. Težak je i čaroban posao učitelja, znaju to oni od kojih se očekuje da svaki dan, svaki sat budu aktualni, svježi, zanimljivi, motivirajući. Vaša uloga u društvu je iznimna. Uz čestitke iskazujem vam duboko poštovanje, ističe se u čestitki ministra znanosti, prosvjete, kulture i športa u Vladi Hercegbosanske županije, Petra Galića u povodu 5. listopada Svjetskog dana učitelja.

Share:

Otvorena područna glazbena škola  „DON DOMINIK STOJANOVIĆ“ u Kupresu

U utorak, 25. rujna 2018. godine u Kupresu je otvorena područna glazbena škola „DON DOMINIK STOJANOVIĆ“. Poticaj za otvaranje područne škole dao je kupreški župnik don Tomislav Mlakić, a Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije podržalo je tu ideju  tako da je Kupres prvi put u svojoj povijesti dobio glazbenu školu.

Na otvorenju okupljenima su se obratili ravnatelj Osnovne glazbene škole Tomislavgrad, Ivan Radoš, župnik don Tomislav Mlakić, načelnik Općine Kupres, Milan Raštegorac, te ministar znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije, Petar Galić.

Zahvaljujući uspješnoj suradnji Osnovne glazbene škole u Tomislavgradu i Srednje škole „Kupres“ glazbeno obrazovanje će biti omogućeno djeci iz Kupresa.

Vjerujemo da će se područna glazbena škola „DON DOMINIK STOJANOVIĆ“ u budućnosti osamostaliti, a učenici ostvariti visoku razinu glazbenog obrazovanja.