Share:

Ministar Galić potpisao Kolektivni ugovor s Nezavisnim sindikatom djelatnika srednjih škola Hercegbosanske županije

U zgradi Vlade Hercegbosanske županije danas je potpisan novi Kolektivni ugovor za djelatnost srednjeg obrazovanja.  U ime Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa HBŽ i Nezavisnog sindikata djelatnika srednjih škola Hercegbosanske županije kolektivni ugovor su potpisali resorni ministar, Petar Galić i predsjednik sindikata, Slobodan Radoš.

Share:

Objavljeni javni pozivi za predlaganje projekata i programa u oblasti kulture i športa za 2020. godinu

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije objavilo je Javni poziv za predlaganje projekata i programa u oblasti kulture za 2020. godinu i Javni poziv za predlaganje projekata i programa u oblasti športa za 2020. godinu.

Ovim pozivima utvrđuju se javne potrebe za koje se osiguravaju sredstva iz Proračuna Hercegbosanske županije, a to su prije svega djelatnosti, poslovi, programi, manifestacije, akcije i projekti u oblastima kulture i športa koja su od značaja za Hercegbosansku županiju.

Ministarstvo će na temelju prispjelih prijava, ocjena, uvjeta i kriterija ovih poziva dodijeliti sredstva tekućih transfera utvrđenih Proračunom Hercegbosanske županije.

Rok za dostavljanje prijedloga programa i projekata je 15 dana od dana objave javnih poziva na oglasnoj ploči Vlade Hercegbosanske županije i službenim stranicama Vlade Hercegbosanske županije.

Javne pozive kao i prijavne obrasce možete preuzeti u rubrici  Javni pozivi.

Share:

Digitalizacija osnovnih i srednjih škola na području Hercegbosanske županije

U suradnji Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa HBŽ i Sveučilišta u Mostaru u SSŠ Silvija Strahimira Kranjčevića u Livnu, 11. rujna 2020. godine održana je prezentacija projekta Digitalna transformacija obrazovanja. Prezentaciji su nazočili svi ravnatelji obrazovnih ustanova s područja županije, a nakon njih i školski koordinatori koji će raditi na provedbi projekta.

Projektom je zamišljena realizacija e-matice, obuhvata elektroničkim identitetom svih učenika i nastavnika, sustava za e-učenje Školarac, e-mail adrese za sve nastavnike u domeni @skole.sum.ba, cloud server u suradnji s Eronetom, e-upisi, a od listopada ove godine odabranih pet škola ide u pilot projekat e-dnevnik. Također, digitalna platforma koja je korištena za nastavu na daljinu i dalje će služiti svim korisnicima.

Share:

Čestitka ministra Galića povodom početka nove školske 2020./2021. godine

Dragi učenici i roditelji, poštovani učitelji na svim razinama obrazovanja i djelatnici škola! S iznimnim poštovanjem pozdravljam vas na početku nove školske godine u kojoj vam želim nadu, optimizam, uspjeh i neizostavnu radost u procesu obrazovanja.

Još jednom moram zahvaliti svim prosvjetnim djelatnicima koji su unatoč brojnim preprekama i poteškoćama, od ožujka ove godine na početku pandemije Covid-19 uspješno transformirali obrazovni sustav u online okruženje. Vaš rad, kreativnost, zalaganje i optimizam daju mi za pravo čvrsto vjerovati kako ćete i ovaj početak nove školske godine provesti na ponos svima nama.

Također, velika hvala i vama, dragi učenici, kao i vama, poštovani roditelji, koji ste zajedničkim kapacitetima u suradnji sa svojim učiteljima realizirali nastavne sadržaje na daljinu u teškom i izazovnom vremenu.

U novoj školskoj godini očekuju nas izazovi i nova pravila u školama, ponajprije poštivanje mjera kako bismo svi zajedno bili sigurni. Niti jednoga trenutka ne sumnjam da ćemo svi, svaki sudionik obrazovnoga sustava u HBŽ svojom odgovornošću samo još više doprinijeti vrijednosti naših zajednica, sačuvati zdravlje svih nas i time se brže vratiti u potpuno normalno okruženje.

Upućujem pohvale upravama naših škola koje su u otežanim i posebnim uvjetima pripremile školske zgrade prema higijensko-epidemiološkim uputama, izradile protokole i radosni čekaju da školske zgrade ožive dječjim glasovima.

I ove godine Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa HBŽ osiguralo je besplatne udžbenike za učenike prvih razreda i djecu iz obitelji u potrebi u Hercegbosanskoj županiji.

S nadom i vjerom u našu odgovornost, dobronamjernost i strpljenje želim svima sretan i uspješan početak nove školske 2020./2021. godine. Posebnu poruku upućujem i svim vozačima na našim prometnicama: usporite, pazite, zaštitite!

 

Share:

Preporuke za rad škola za školsku 2020./2021. godinu

U skladu sa preporukama  Federalnog Zavoda za javno zdravstvo, a imajući u vidu pogoršanu epidemiološku situaciju u Hercegbosanskoj županiji, Zavod za javno zdravstvo Hercegbosanske županije izdao je Preporuke za rad škola kroz školsku 2020./2021. godinu.

Preporuke u cijelosti možete pogledati i preuzeti OVDJE

Share:

Nova školska godina kreće redovito 7. rujna 2020. godine

Na današnjem zajedničkom sastanku ravnatelja osnovnih i srednjih škola s ministricom rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih, ministrom znanosti, prosvjete, kulture i športa, te ravnateljicom Zavoda za javno zdravstvo naše županije, donesena je odluka o početku nove školske godine.

Na sastanku je odlučeno kako će nova školska godina redovito krenuti 7. rujna 2020. godine, a do tada će se održati obavezni roditeljski sastanci i druge aktivnost gdje će biti prezentirani protokoli ponašanja za sve sudionike u obrazovnom procesu, kao i provođenje drugih priprema kako bi se učesnici što sigurnije vratili u školske klupe.

Share:

Ministar Galić održao sastanak s predstavnicima SUM-a

Prorektor za znanost i razvoj prof. dr. Ivo Čolak i voditelj Centra za informacijske tehnologije SUM-a doc. dr. Tomislav Volarić održali su u Livnu sastanak s Petrom Galićem, ministrom znanosti, prosvjete, kulture i sporta Hercegbosanske županije.

Tom prigodom ministar Galić uručio je zahvalnicu Sveučilištu u Mostaru za iskazanu potporu i solidarnost s učenicima i prosvjetnim djelatnicima Hercegbosanske županije te značajnom doprinosu u održavanju i realiziranju nastavnog programa na daljinu.

„Osjećam se dužan zahvaliti SUMIT-u i Sveučilištu u Mostaru na svemu što su napravili za osnovno i srednjoškolsko obrazovanje u vrijeme pandemije koronavirusa u Hercegbosanskoj županiji. Drago mi je da napokon krećemo u projekt digitalizacije škola koji se dogovara godinama. Zahvaljujući SUMIT-u napokon ćemo dobiti digitalnu podršku kakve škole zaslužuju što ćemo okruniti potpisom sporazuma koji će trajati godinama kao i naša suradnja na obostrano zadovoljstvo,“ istaknuo je ministar Galić.

Tema sastanka je bio i proces digitalizacije škola čije prve aktivnosti kreću u rujnu, a na čemu SUMIT već radi. U suradnji s Koordinacijom ministara obrazovanja, znanosti, kulture i sporta županije koje nastavni plan i program izvode na hrvatskom jeziku SUMIT će voditi projekt digitalizacije osnovnih i srednjih škola.

Share:

Besplatni udžbenici za prvašiće u Hercegbosanskoj županiji

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije obavještava roditelje polaznika u prvi razred osnovne škole da će i ove godine za njih biti osigurani besplatni udžbenici. Ministarstvo je u ovogodišnjem Proračunu za ovu namjenu osiguralo 25.000 KM kako bi sve prvašiće početkom nove školske godine dočekali besplatni udžbenici na školskim klupama.

Isto tako, Ministarstvo je dalo preporuku stručnim aktivima osnovnih i srednjih škola da udžbenici i priručnici koji su odabrani od stručnih aktiva i odobreni od strane Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa za uporabu u osnovnim i srednjim školama na području Hercegbosanske županije za školsku 2019./2020. godinu ostaju u uporabi i za školsku 2020./2021. godinu.

Share:

Misija OSCE u BiH donirala informatičku opremu za škole

Misija OSCE u Bosni i Hercegovini odazvala se zamolbi Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije, te su danas uručili informatičku opremu za učenike iz obitelji slabijeg imovnog stanja, koji su do sada imali otežano praćenje nastave na daljinu.

Ministarstvo se zahvaljuje predstavnicima Misije OSCE-a, koji će olakšati našim učenicima praćenje nastave na daljinu, a oprema će već danas biti podijeljena po školama.

 

Share:

Nastava završava 5. lipnja 2020. godine

Poštovani učenici i roditelji, uvažene učiteljice i učitelji,

nastavna 2019./2020. godina krenula je prema planu i uspješno su realizirane mnogobrojne aktivnosti. Realizirana su i natjecanja, seminari, priredbe i radionice. Mnogo toga se planiralo i realiziralo sve do trenutka kada smo i mi postali dio onoga što je pogodilo čitav svijet i kada nas je u svemu tome preko noći prekinula pandemija uzrokovana korona virusom.

Premda je to bilo nešto novo, svi smo u kratkom vremenu udružili svoje sposobnosti, kapacitete, znanja, vještine i snage da bismo onima zbog kojih smo tu – učenicima i dalje nastavili osiguravati usvajanje novih znanja i spoznaja putem nastave na daljinu.

S nadom kako ćemo sve ovo ostaviti iza sebe i kako ćemo u rujnu nastaviti redovitu nastavu, želim prvenstveno iskazati zahvalnost roditeljima koji su, pored svakodnevnih briga i obveza pomogli učiteljima i bili u svakodnevnoj komunikaciji, te dali svoj veliki doprinos u izvršavanju školskih obveza naših učenika.

Posebno želim iskazati veliku zahvalnost učiteljima koji su spremno ušli u nastavu na daljinu i podučavali vas u virtualnim učionicama kako bi vas pripremili za mnogo veće izazove za koje znamo da vas očekuju, te se trudili što više učvrstiti vaše temelje prije nego zakoračite u sljedeću etapu vašeg obrazovnog putovanja.

Dragi učenici! Uz vodstvo vaših učitelja, svladali ste i ovu prekretnicu u vašem životu s velikom hrabrošću i integritetom te ste marljivo odgovorili postavljenim izazovima. Želim vam zahvaliti na bogatom entuzijazmu kojeg ste pokazali kroz učenje, u odnosu prema vašim učiteljima, upravama škola kao i u međusobnim odnosima.

Ovu izazovima bogatu nastavnu 2019./2020. godinu završavamo 5. lipnja 2020. godine.

Kada preuzmete knjižice, svjedodžbe i uvjerenja, očekujte pred sobom nove izazove, međutim znajte da iskreno vjerujem kako ćete ih uz pomoć znanja i vještina koje ste usvojili sigurno svladati, stoji u priopćenju Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije.