Share:

Obavijest iz Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije o početku gimnazijske nastave na daljinu u HBŽ

Obavještavamo učenike, roditelje, nastavnice i nastavnike da je Koordinacija ministara obrazovanja županija gdje se nastava izvodi na hrvatskom jeziku u suradnji sa Sveučilištem u Mostaru pokrenula digitalnu platformu za izvođenje „nastave na daljinu“ za učenike osnovnih i srednjih škola.

Za učenike koji pohađaju gimnazijski program obrazovanja „nastava na daljinu“ kreće danas u 9 sati na portalu digitalne platforme za škole na adresi https://skole.sum.ba/ za sve gimnazije na području Hercegbosanske županije. Kroz ovaj tjedan nastava će se održavati u testnoj fazi, dok uskoro očekujemo pokretanje nastave u punom kapacitetu i kreiranja zajedničkog rasporeda sati za gimnazije.

Share:

Sutra počinje online nastava za niže, a od srijede za više razrede osnovne škole

U vrijeme krize nastale zbog virusa COVID-19 uz platformu e-škole koja će omogućiti pristup nastavnim  sadržajima svim učenicima, u suradnji Koordinacije ministara županija u kojima se nastava izvodi na hrvatskom jeziku i Sveučilišta u Mostaru kroz SUM TV i RTV Herceg Bosne sutra (24. ožujka) u 10.00 sati počinje emitirati pilot tjedan nastave za učenike od 1. do 5. razreda osnovne škole.

Sutra će biti prikazane nastavne jedinice iz hrvatskog jezika, matematike i prirode i društva za 1. i 4. razred, u srijedu za ostale razrede niže osnovne škole, a od sljedećeg tjedna počinje emitiranje nastave po predviđenom nastavnom rasporedu za sve niže razrede osnovnih škola svaki dan.

Online nastava od 6. do 9. razreda kreće u srijedu, 25. ožujka, na platformi skole.sum.ba. Ulažu se i veliki napori kako bi uskoro bila dostupna zajednička online nastava za srednje škole, iako je na području naše županije ona već krenula u većini škola

Share:

Počinje realizacija online nastave u Hercegbosanskoj županiji

Nakon održanih sastanaka u Ministarstvu znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije s ravnateljima srednjih škola i nastavnicima informatike, održanih nastavničkih vijeća u petak 13. ožujka 2020. godine sve su srednjoškolske ustanove u našoj županiji učinkovito i brzo pristupile planiranju online nastave, uspostavljanju i ažuriranju baze podataka za sve dostupne komunikacijske kanale. Prikupljeni su podatci o pristupu internetu za učenike i nastavnike, popis adresa elektroničke pošte, brojeva mobilnih uređaja, te analizirana trenutna uporaba nekog od oblika online nastave u svakoj ustanovi.

Sve se ovo čini kako bi se online nastavni sadržaj, koji je u najvećoj mjeri instruktivne prirode što prije isporučio s jasnim uputama i zadacima našim učenicima i kako bi se nastavni proces nastavio.  Odvijanje nastave na daljinu ići će dinamikom kako odrede škole sukladno svojim kapacitetima. Učenici će uspostavljenim komunikacijskim kanalima (grupe na društvenim mrežama, službene školske mrežne stranice ili postojeće obrazovne platforme) blagovremeno biti informirani o dinamici online nastave.

Istovjetno održavanje nastave u osnovnim školama u Hercegbosanskoj županiji je u pripremi o čemu će učenici biti na vrijeme obaviješteni.

Share:

Obavijest prosvjetnim djelatnicima osnovnih škola Hercegbosanske županije

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije obavještava sve prosvjetne djelatnike osnovnih škola da su dužni sutra u 10 sati doći u svoje matične škole na sastanke učiteljskih, odnosno nastavničkih vijeća.

Share:

Održan sedmi po redu “Sajam karijera Hercegbosanske županije” u Livnu

U kino dvorani Narodnog sveučilišta u Livnu danas je održan 7 po redu  “Sajam karijera Hercegbosanske županije” u organizaciji Zagrebačkog kluba livanjskih studenata.

„Ovom prilikom zahvaljujem članovima Zagrebačkog kluba livanjskih studenata na projekatima koje realizirate s nama, a sve kako bi povezali naše buduće studente u jedan projekt radi poboljšanja kvalitete življenja na ovom području. Danas imamo tradicionalno druženje koje traje još od 2014. godine koje služi svima nama za prikupljanje određenih informacija. Dragi maturanti  pred vama je jedno novo životno razdoblje, a zahvaljujući vašim kolegama, studentima u Zagrebu imate priliku što spremnije i bolje ga dočekati jer je relativno blizu: rekao je ,među ostalim, ministar znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije, Petar Galić i dodao „Odaberite ono što je za vas najbolje, a nakon što steknete određena znanja i vještine vratite se u svoj rodni grad i gradite društvene promjene i povoljniju društvenu klimu kako bi Hercegbosanska županija bila što ugodnije i bolje mjesto za življenje. Nadam se nizu drugih zajedničkih projekata na kojima ćete svakako imati podršku Vlade Hercegbosanske županije“, istaknuo je ministar znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije.

Predavanje o studentskim domovima, prehrani te sastavnicama Sveučilišta prezentirali su članovi Zagrebačkog kluba livanjskih studenata. Dr.sc. Josip Margaletić, dr.sc Stjepan Pervan, prodekani i redoviti profesori sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu predstavili su plan i program studija šumarstva.

Cilj Sajma karijera je upoznati maturante srednjih škola s područja Hercegbosanske županije o mogućnostima studiranja na Sveučilištu u Zagrebu, kao i načinom polaganja državne mature, odnosno potrebnim preduvjetima za upis na  pojedine fakultete

U prostorijama Srednje ekonomske škole u Livnu Zagrebački klub livanjskih studenata i ove godine je osigurao štandove za 30 fakulteta, sastavnica Sveučilišta u Zagrebu. Na štandovima su predstavljeni fakulteti, te podijeljeni materijali i brošure.

Pored danas održanog 7. Sajma karijera, sutra 7. ožujka 2020. godine, u prostorijama Opće gimnazije Livno održat će se  prezentacija i simulacija državne mature kako bi se maturantima što bolje približio pristup ispitu državne mature.

 

 

 

Share:

Održano stručno usavršavanje za djelatnike osnovnih i srednjih škola HBŽ

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije u suradnji s tvrtkom EduCon d.o.o. iz Mostara, organiziralo je stručno usavršavanje za djelatnike u nastavi s područja Hercegbosanske županije. Usavršavanje je održano u subotu, 15. veljače 2020. godine u prostorijama Osnovne škole “Fra Lovro Karaula” iz Livna, pred više od stotinu prisutnih djelatnika. Osim djelatnika u nastavi, na usavršavanju su bili prisutni i predstavnici resornog Ministarstva. 

Predavači su bili: 

prof. dr. sc. Ivana Batarelo Kokić.,  s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Splitu,  koja je održala predavanje na temu teorijskih pristupa darovitosti.

Nakon nje, Zrinka Mužinić, prof., iz Osnovne škole Srinjine, Split, govorila je o osobinama darovite djece i o poticanju darovitosti, dok je Đurđica Kaurloto Martinić, prof., iz Agencije za odgoj i obrazovanje RH, govorila je o iskustvima u radu s darovitim učenicima u školi.

Stručno usavršavanje ispunilo je očekivanja te će se suradnja nastaviti na sličnim aktivnostima.

 

Share:

Održano stručno usavršavanje za djelatnike predmetne i razredne nastave

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije u suradnji s tvrtkom EduCon d.o.o. iz Mostara, organiziralo je stručno usavršavanje za djelatnike predmetne i razredne nastave, ravnatelje i stručne suradnike s područja Hercegbosanske županije.  Usavršavanje je održano u subotu, 11. siječnja 2020. godine u prostorijama Osnovne škole “Ivana Mažuranića” u Tomislavgradu. Osim djelatnika u nastavi, ravnatelja i stručnih suradnika, kojih se odazvalo preko 150, na usavršavanju su bili prisutni i predstavnici resornog Ministarstva.

Predavači su bili:  dr. sc. Jurica Botić, iz Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, koji je održao predavanje o postupanju školskih ustanova u slučajevima nasilja.

Nakon njega, Luči Lončar, dipl. def., iz Agencije za odgoj i obrazovanje RH govorila je o školskim preventivnim programima i prevenciji nasilja, dok je prof. dr. sc. Marija Boban, s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Splitu, govorila o zaštiti prava djece u digitalnom okruženju.

Zahvaljujući kvaliteti i stručnosti predavača, stručno usavršavanje ispunilo je očekivanja te će se suradnja nastaviti na sličnim aktivnostima.

Share:

Održano stručno usavršavanje za djelatnike predmetne i razredne nastave

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije u suradnji s tvrtkom EduCon d.o.o. iz Mostara, organiziralo je stručno usavršavanje za djelatnike predmetne i razredne nastave s područja Hercegbosanske županije. Usavršavanje je održano u subotu, 7. prosinca 2019. godine u prostorijama Osnovne škole “Ivan Goran Kovačić” u Livnu. Osim djelatnika u nastavi, kojih se odazvalo više od 150, na usavršavanju su bili nazočni i predstavnici resornog Ministarstva.

Predavači su bili:

dr. sc. Jurica Botić, iz Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, koji je održao predavanje o temi vrednovanja i ocjenjivanja učenika s aspekta nepravilnosti. Nakon njega, Đurđica Kaurloto Martinić, prof., iz Agencije za odgoj i obrazovanje RH govorila je o vrednovanju odgojno-obrazovnog procesa s primjerima iz prakse, dok je Luči Lončar, dipl. def., iz Agencije za odgoj i obrazovanje RH govorila o vrednovanju, praćenju i ocjenjivanju učenika s poteškoćama.

Stručno usavršavanje ispunilo je očekivanja te će se suradnja nastaviti na sličnim

aktivnostima.

Share:

U Tomislavgradu održano sportsko natjecanje učenika srednjih škola s područja Hercegbosanske županije

U organizaciji Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije danas je  u Tomislavgradu održano sportsko natjecanje učenika srednjih škola s područja Hercegbosanske županije.

Na natjecanju je sudjelovalo 230 učenika. Učenici i učenice natjecali su se u nogometu (muškarci), košarci (muškarci), košarci (žene) i odbojci (žene).

U muškoj konkurenciji u nogometu najbolja je bila ekipa Srednje strukovne škole iz Tomislavgrada. Drugo mjesto osvojila je SSŠ „Silvija Strahimira Kranjčevića“ iz Livna, a treće mjesto Gimnazija „Marka Marulića“ iz Tomislavgrada

U muškoj konkurenciji u košarci prvo mjesto osvojila je ekipa SSŠ „Silvija Strahimira Kranjčevića“ iz Livna. Drugo mjesto pripalo je učenicima  Gimnazije „Marka Marulića“ iz Tomislavgrada, a treće mjesto osvojila je Srednja škola „Drvar“ iz Drvara.

U konkurenciji učenica u košarci na prvom mjestu se našla ekipa Gimnazije  „Marka Marulića“ iz Tomislavgrada. Drugo mjesto pripalo je učenicama Gimnazije iz Livna, a treće mjesto učenicama Srednje škole „Drvar“ iz Drvara.

U odbojci za žene najuspješnije su bile učenice livanjske Gimnazije, drugo mjesto osvojile su učenice Gimnazije  „Marka Marulića“ iz Tomislavgrada , a treće mjesto SSŠ „Silvija Strahimira Kranjčevića“ iz Livna.

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije osiguralo je financijska sredstva za održavanje ovog natjecanja, uključujući i besplatan prijevoz učenika.

Svim ekipama uručene su zahvalnice za sudjelovanje u natjecanju, a ekipama koje su osvojile prva tri mjesta dodijeljeni su pehari i diplome kao i druge prigodne nagrade.

Ovim natjecanjem završeno je ovogodišnje sportsko natjecanje osnovnih i srednjih škola s područja Hercegbosanske županije.

 

Share:

Obavijest o održavanju natjecanja učenika srednjih škola s područja Hercegbosanske županije

Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije i ove godine organizira sportsko natjecanje učenika srednjih škola s područja Hercegbosanske županije. Natjecanje će se održati u petak, 29. studenog 2019. godine u Tomislavgradu s početkom u 9 sati, a učenici će se natjecati u slijedećim sportovima i na slijedećim lokacijama:

  • Nogomet – muškarci (Gradska sportska dvorana Tomislavgrad),
  • Košarka – muškarci (OŠ „Ivana Mažuranića“ Tomislavgrad),
  • Košarka – žene (OŠ „Ivana Mažuranića“ Tomislavgrad),
  • Odbojka – žene (Srednja strukovna škola Tomislavgrad).

Za sve škole koje imaju prijavljene ekipe za ovo natjecanje bit će osiguran prijevoz, a najuspješnijim ekipama bit će uručene prigodne nagrade.